
Styr på salget
Salg er afgørende for at få sin succes med sin forretning, men det kan være svært og grænseoverskridende, at skulle sælge sit produkt eller sin ydelse.
På dette workshopforløb får du virksomme og velafprøvede værktøjer, der kan gøre salgsprocessen mere overskuelig og give dig struktur på den - kort sagt: du får styr på salget. Efter forløbet vil du være blevet fortrolig med at kontakte kunderne og sælge personligt.
Forløbet er for dig, som har etableret virksomhed, og gerne vil blive bedre til at sælge dit produkt eller din ydelse.
Workshopforløbet består af 4 moduler i Sandkassen C006 på Prinsesse Charlottes Gade samt online.
Da forløbet er sammenhængende, er det vigtigt, at du deltager i alle workshops.
På forløbet arbejder vi med:
- Værdiskabelsen i salget: Hvad er dine unikke selling points, hvilken værdi tilfører du dine kunder, og hvordan formidler du det overfor kunden?
- Kold kanvas: Du lærer at blive bedre til at skabe møder med nye kunder og møder med en højere kvalitet.
- Forhandling: Hvordan håndterer du indvendinger fra kunden, og hvordan lukker du handlen.
- Hvordan sikrer du, at du afholder de mest optimale kundemøder, hvor det er dig der tager styringen på en god og etisk måde, og samtidig kommer hele vejen rundt om kunden.
- Luk aftalen: Du lærer at lukke aftalen på forskellige måder alt efter situationen.
- Præsentation af din pris: At stå ved sin pris kræver mod og forståelse for den psykologiske dimension bag prissætningen. Iværksætterne vil få konkrete eksempler fra virkeligheden på best practices og faldgruber, så de står stærkt, når prisen skal præsenteres for kunden.
Før hver workshop skal der afsættes tid til selvstudie, da vi giver mulighed for at du kan afprøve værktøjerne på dine egne (potentielle) kunder undervejs i forløbet.
Skema
Workshop 1: Få styr på hvilken værdi du kan skabe for dine kunder
Tid og dato: 08.05.25 09:30 - 13:30
Lokation: Prinsesse Charlottes Gade 38, Sandkassen PCG.C006
Workshop 2: Kold kanvas og gameplan for dine kundemøder
Tid og dato: 14.05.25 09:30 - 12:30
Lokation: Online. Link oplyses før start.
Workshop 3: Forhandling og luk ordren
Tid og dato: 23.05.25 09:30 - 13:30
Lokation: Prinsesse Charlottes Gade 38, Sandkassen PCG.C006
Workshop 4: Online spørgetime
Tid og dato: 28.05.25 09:00 - 10:00
Lokation: Online. Link oplyses før start.
Læs mere om hver enkel workshop her på tilmeldingslinket:
Tilmeld dig her
Din guide på vejen fra god idé til god forretning
Coachers er eksperter i salgstræning, og har siden 2001 coachet, trænet og rådgivet adskillige danske virksomheder i salg og salgspsykologi. Underviserne Preben, Ann Louise og Martin har, hver især, mere end 20 års erfaring i arbejdet med iværksættere, både som investorer, konsulenter og undervisere.
Location
KEA Startup Hub - PCG - C006, Prinsesse Charlottes Gade 38, 2200 København, Denmark